" Nie możesz kochać domu,który nie ma swojego oblicza
i w którym kroki są pozbawione sensu.."
Antoine de Saint Exupery

sobota, 5 stycznia 2013

Malowanie na jedwabiu

Pokażemy kilka prac jak można  ozdobić swój dom zazdrostkami , zasłonami , poduszkami itp...i opiszemy krok po kroku jak malować na jedwabiu.
 
Jak malować na
 jedwabiu :        

Odpowiedni dobór materiału
Do malowania należy używać białego naturalnego jedwabiu. Cienki jedwab ponge (delikatny jedwab japoński, niemal przezroczysty) nadaje się doskonale na chusty i obrazki, grubszy - na ściereczki, poduszki i obrazki. Surówka jedwabna, crepe de Chine, jedwabna tafta są uniwersalne i można z nich wykonać wszelkie malowane modele.
Im cieńszy jest jedwab tym szybciej i na większej powierzchni rozpływa się farba. Jedwab grubszy, o ściślejszym splocie wchłania więcej farby, kolory rozpływają się dużo wolniej.
Próba malowania
Najpierw należy sprawdzić, czy jedwab przyjmuje farbę. Jeżeli nie, należy sprać apreturę delikatnym środkiem. Jeśli i malowanego jedwabiu chcemy uszyć sukienkę albo poszewkę na poduszkę, należy jedwab wcześniej zdekatyzować.
Motywy
Wzór motywu należy nakleić na tekturę taśmą klejącą. Na wierzchu przypiąć szpilkami napięty jedwab. Ołówkiem (np. HB) przerysować motyw, a następnie wykrój z zapasami na szwy.
Ramy
Przed malowaniem radzimy okleić ramy taśmą. Jedwab rozpiąć ćwieczkami na ramach. Należy uważać, aby nie powstały przy tym pasy nierówno naciągniętego materiału.
Motyw nie może być większy od ram, na których rozpięty jest jedwab. Jedwab leżący na ramach nie powinien być malowany, ponieważ te powierzchnie znikną potem pod passepartout lub ramkami obrazka.
Zaznaczanie konturów
Linie motywu obrysowane konturówką stanowią zamknięte płaszczyzny. Kolejne powierzchnie można malować różnymi kolorami, a farby nie będą wypływały poza oznaczone granice. Pod jednym wszakże warunkiem: wszystkie kontury muszą być dokładnie zamknięte. Farba wnika bowiem w najmniejsze otworki. (Nasza wskazówka: po pociągnięciu konturów należy obejrzeć je pod światło. Wszystkie niedociągnięcia będą wtedy doskonale widoczne.) Gutta lub każdy inny środek do malowania konturów może być użyty do wszystkich rodzajów farb. Gutta rozpuszcza się w benzynie, inne środki do malowania konturów rozpuszczają się w wodzie. Kolorowe środki rozdzielające pozostają po praniu na jedwabiu, bezbarwne usuwa się podczas utrwalania. Po pociągnięciu konturów należy jedwab dobrze wysuszyć.
Malowanie
Do mieszania farb należy przygotować biały porcelanowy talerzyk i 2 naczynia z wodą (jedno do mycia pędzla, drugie do rozjaśniania farb). Ostatnią próbę
przed właściwym malowaniem można przeprowadzić na kawałku jedwabiu rozpiętym na małych ramkach (np. 13 x 20 cm) lub na białym papierze. Należy również przygotować papierowe ręczniczki do czyszczenia i osuszania pędzla oraz do usuwania nadmiaru farby.
Do malowania najlepszy jest pędzel z włosia kuny. Typowe rozmiary pędzli: cienki nr 4, dwa średnie nr 7 i nr 9 oraz gruby pędzel nr 40.
Uwaga: dopóki jedwab nie wyschnie nie wolno stawiać ram. Farby mogłyby się wtedy rozpłynąć.
Aby uzyskać niezwykłą grę odcieni, należy zmieszać farbę z większą lub mniejszą ilością wody. Niewłaściwe pociągnięcia pędzla można usunąć dopóki farby nie są jeszcze utrwalone. Utrwalone farby można usunąć tylko specjalnym rozpuszczalnikiem do tekstyliów (Deka).
Utrwalanie
Czynność ta ma zabezpieczyć malowane powierzchnie przed spraniem. Istnieją dwie możliwości utrwalania: przez prasowanie i utrwalanie parą wodną (parowanie). Rodzaj utrwalania zależy od rodzaju farby (instrukcja znajduje się zawsze na opakowaniu farby), l tak: farby do jedwabiu Deka, Marabu i Jawana utrwala się przez prasowanie. Natomiast Serti-Color i Princecolor utrwala się parą wodną w szybkowarze. Wykonuje się to w sposób następujący: Malowany jedwab należy ułożyć na dwóch warstwach papieru gazetowego (gazety mają być stare, przynajmniej sprzed dwóch miesięcy, wyłącznie czarno-białe). Zwinąć w rulon o średnicy ok. 10 cm, na końcach p zaopatrujące plastyków. W tych właśnie placówkach oraz niektórych galeriach znajdziecie farby do malowania i inne akcesoria. Tam też uzyskacie bliższe informacje dotyczące poszczególnych specyfików.odwinąć. Wygładzić fałdki. Do szybkowaru nalać ok. 1/2 litra wody: tak, by nie przykrywała wewnętrznej wkładki. Rulon ułożyć na wkładce z otworami. U góry przykryć folią aluminiową. Jedwab nie powinien w żadnym wypadku zetknąć się z wodą! Garnek zamknąć i szybko rozgrzać. Po osiągnięciu właściwego ciśnienia (patrz instrukcja szybkowaru) gotować ok. 45 minut. Parę spuścić, garnek otworzyć. Wystudzić papier, następnie rozwinąć jedwab. Teraz malowidło będzie odporne na pranie i błyszczące. Malowidła na jedwabiu, do których używana była Gutta rozpuszczalna w benzynie należy oddać do chemicznego czyszczenia. Malowidła z rozpuszczalną w wodzie konturówką uprać. Nadmiar farby z jedwabiu przeznaczonego np. na sukienkę należy spłukać kilkakrotnie wodą. Nie wolno zostawiać jedwabiu na dłużej w wodzie. Może zafarbować!
Prać w wodzie czy czyścić chemicznie
Własnoręcznie malowany jedwab ma takie same wymagania jak gotowa tkanina. Oczywiście pod warunkiem, że utrwalanie barw przeprowadzone zostało w sposób właściwy. Można go prać w ledwo ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnych środków piorących. Zawsze jednak najbezpieczniej jest czyścić jedwab chemicznie.
Osoby, które skusi urok malowanego jedwabiu zachęcamy, by odwiedzały specjalistyczne sklepy.

Jeżeli potrzebujecie więcej inspiracji zapraszamy na stronę SILKPAINTED.